WAŻNE: W procesie przenoszenia forum na nowy silnik utracone zostały hasła logowania. Napiszcie w tej sprawie na discordzie do audrey#3270 lub Rezz#2137, na konto Dreamy Seattle na Edenie lub zalogujcie się na konto UP (hasło:universal) i z niego wyślijcie wiadomość prywatną na forumowe konto Dreamy Seattle. Ustawimy nowe tymczasowe hasła, które zmienicie we własnym zakresie.

EVENT Świąteczny klimat niestety nieco nas ominął przez remont forum. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze wziąć udział w evencie i zgarnąć świąteczną odznakę! Szykujcie się też na dwie najlepsze imprezy sylwestrowe w mieście!

KALENDARIUM Chcecie wiedzieć, co dzieje się w Seattle? Potrzebujecie dla swoich postaci tematu do rozmowy albo ciekawego wydarzenia, na którym moglibyście oprzeć rozgrywkę? To właśnie tutaj znajdziecie wszystkie newsy ze Szmaragdowego Miasta.

UPDATE Postacie chcące uzupełnić swoją KP o nowe treści w biografii mogą skorzystać teraz z kodu update w zamówieniach.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
0
0

dreamy seattle

dreamy seattle

-

Post

przewodnik po seattle
co warto wiedzieć i zobaczyćSeattle
- przez jednych nazwane miastem gigantów, a przez drugich kolebką kiczu. Liczy niespełna 750 tysięcy mieszkańców, a teren 218km2, co czyni je największym miastem stanu Waszyngton. Powstałe w 1851 roku na cześć wodza plemion Duwamish i Suquamish. Transport był pierwszym przemysłem miasta, a później dołączył do niego handel, stocznia oraz gorączka złota, która zawładnęła sporą częścią ówczesnych mieszkańców miasta. W późniejszych latach do znacznego rozwoju przyczyniło się powstanie na tutejszym terenie wielu firm, które do dzisiaj są potęgą w świecie: Microsoft, Amazon czy fabryka boeingów.

Charakterystyka Seattle jest bardzo złożona, ponieważ jest ono typowym wielkomiejskim ośrodkiem, a jednocześnie zachowuje swój prowincjonalny klimat. Od reszty kraju oddzielają je Góry Skaliste i Kaskadowe, a miłośnicy wodnych przygód i chłodnego klimatu cieszą się z usytuowania między Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona, które wpada prosto do Pacyfiku. Wielbicieli krótkich, weekendowych wypadów na pewno cieszy także fakt, iż do granicy z Kanadą dotrzeć można w zaskakująco szybkim tempie - odległość między Seattle a krajem klonowego liścia, to ledwie 200 kilometrów.

Ze względu na swoje położenie, Seattle znajduje się w strefie trzęsień ziemi, a jego mieszkańcy doskonale pamiętają drżenia o różnym natężeniu. Zdarzają się one tutaj stosunkowo często, aczkolwiek jedno z większych miało miejsce niespełna 20 lat temu - w 2001, kiedy znacznemu uszkodzeniu uległ plac Pioneer Square. Klimat miasta określany jest mianem oceanicznego, bądź umiarkowanego morskiego, co znaczy, że występują tutaj chłodne, długie, a nawet mroźne zimy oraz stosunkowo suche lata. Słońce świeci średnio przez 70 dni w roku, a dni te rozkładają się w czasie od maja do września. Chociaż Seattle jest znacznie rzadziej nawiedzane przez intensywne opady deszczu i daleko mu w tej skali do Chicago czy Nowego Jorku, to zdarzają się tutaj często opady o niskim natężeniu, jednak utrzymujące się przez kilka kolejnych dni.

Powodów, by odwiedzić to miasto, pozostać w nim na dłużej lub finalnie zamieszkać jest bardzo wiele, a w związku z tym zarówno mieszkańcy, jak i turyści znajdą coś dla siebie i coś swojego. Wysoko rozwinęła się kultura artystyczna, nie tylko ta stricte muzyczna, o której wszyscy wiedzą. Rok rocznie w Seattle odbywają się festiwale - między innymi: Festiwal Poezji, trwający 24 dni Międzynarodowy Festiwal Filmowy oraz Bite of Seattle, który jest jedną z największych parad miłości w Stanach Zjednoczonych.

Szmaragdowe Miasto ma świetnie rozwinięty system edukacji oraz medycyny. Największą publiczną uczelnią w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych jest University of Washington mieszczący się właśnie w Seattle, który według statystyk w roku 2016 edukował blisko 50 tysięcy studentów. Wielu absolwentów decyduje się po ukończeniu studiów na pozostanie w mieście. Zaplecze medyczne miasta zlokalizowane jest głównie w dzielnicy First Hill, a największym ośrodkiem leczniczym miasta jest Swedish Medical Center. Obok niego występuje kilka mniejszych placówek - tych publicznych oraz prywatnych.Być może jesteś fanatykiem muzyki? Albo miłośnikiem kina? Uwielbiasz spacery wśród wysokich budynków, które widywałeś na zdjęciach albo w serialach? W mieście znajdziesz wiele miejsc, które rzucają się w oczy już przy pierwszym spojrzeniu na krajobraz, ale także tych nieco bardziej skrytych, do których musisz dotrzeć z mapą Google w telefonie.
Seattle jest kolebką grunge, tutaj narodziły się i rozbłysły gwiazdy Kurta Cobaina, Nirvany czy Pearl Jam, w The Crocodile wciąż rozbrzmiewa muzyka Jimiego Hendrixa. Po wylądowaniu na miejskim lotnisku usłyszysz znane dźwięki płynące z głośników.
Klimatyczna dzielnica Belltown zaskoczy cię widokiem Escala Tower, gdzie tytułowy Christian Grey uwodził rozkochaną w nim Anastasię na różne sposoby. Może noc w tym apartamencie to idealny pomysł na spędzenie ślubnej rocznicy?
Symbolem Seattle bez wątpienia jest Space Needle - wielka widokowa wieża ze szczytu której rozpościera się piękna panorama miasta. Na ostatnim piętrze możesz zjeść kolację, urządzić przyjęcie, a nawet skoczyć na bungee, jeśli to jest twoim marzeniem.
Ledwie kilka minut spacerem od najwyższego punktu w Seattle znajdziecie Museum of Pop Culture, które chociaż raz w życiu powinien zobaczyć każdy mieszkaniec. Wystawy, eksponaty, tematyczne imprezy - znajdziecie tutaj wszystko związane ze współczesną i minioną popkulturą.
Pike Place Market to największy targ w okolicy. Znajduje się tuż przy porcie, do którego dotarł pierwszy transport herbaty z krajów wschodnich. Kupicie tu świeże owoce, warzywa, ryby, a także skosztujecie pysznych dań w okolicznych restauracjach. Być może nie powalają wyglądem zewnętrznym, ale tego smaku się nie zapomina.
Na rogu Pine Place i 1st Avenue znajduje się pierwsza, legendarna i wciąż działająca kawiarnia Starbucks. To w Szmaragdowym Mieście założono tą kawową potęgę, która dzisiaj na całym świecie posiada blisko 25 tysięcy lokali.
Warto zajrzeć także do Boeing Experience Centre, czyli największej fabryki boeingów na świecie. Za jedyne 25$ macie szanse na własne oczy zobaczyć jak powstają te olbrzymy wzbijające się w powietrze.
Czy ktoś nie słyszał albo nie widział na zdjęciach fascynujących budowli znajdujących się w Amazon Headquarters? Możecie dorzucić kolejną cyferkę do instagramowego #amazonheadquarters i zebrać setki serduszek pod imponującym zdjęciem albo spróbować swoich sił jako pracownik w tej prężnie działającej i wciąż rozwijającej się globalnej firmie.
Piwo po męczącym dniu w pracy? Koniecznie w Emerald City Bar, w którym na pewno rozpoznacie kadry z ukochanego przez miliony widzów na całym świecie serialu Grey's Anatomy. Hej! Może przy odrobinie szczęścia spotkasz swojego ukochanego bohatera podczas przechadzki po ulicach miasta?
Jeden z wypadów z dala od zgiełku i szumu z pewnością powinien zakończyć się w North Bend - klimatyczne, mgliste, tajemnicze miasteczko w bliskiej okolicy Seattle, to obowiązkowy punkt na wielkiej, turystycznej mapie. Jeśli nazwa nic wam nie mówi - nie martwcie się, bo zaraz po przekroczeniu znaku drogowego witającego cię w tamtejszym rejonie, rozpoznacie w nim miejsce z serialu Twin Peaks.


Ostatnio zmieniony 2022-08-15, 16:29 przez Dreamy Seattle, łącznie zmieniany 10 razy.

autor

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fabularne”